СПОРТ

Нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација е Александар Тодоров

Кошаркарската федерација на Северна Македонија денеска го промовира Александар Тодоров во нов селектор на машкиот национален тим.

Помошник на Тодоров ќе биде тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов.

Амбиција на сите во федерацијата и стручниот штаб е пласман на Европското првенство во 2021 година. Покрај оваа цел, новиот селектор најави и подмладување на репрезентацијата.

– Имаме неколку млади играчи и во домашното и во странските првенства кои с еуспешни во своите клубови и тие ќе добијат шанса. Но сакам да нагласам дека подмладувањето не сакам да звучи како алиби, туку потреба да се даде шанса на тие деца кои за неколку години ќе бидат основниот костур на во репрезентацијата.

Првиот собир во пресрет на февруарските средби со Естонија (дома, 20 февруари) и со Русија (на гости 23 февруари) е закажан за 12 февруари, а селекторот Тодоров веќе добил потврда за присуство од 15-ина играчи, од вкупно 24 колку што се наоѓаат на неговиот список.

Договорот на Тодоров со КФСМ, во случај на пласман на Евробаскет 2021 е со важност до 2025 година.

Тодоров на селекторското место доаѓа како наследник на Јорданчо Давитков на кого не му беше продолжен договорот.

Поврзани вести

Дешамп ќе ја предводи Франција до 2022 година

Ноле запеа песна од Рамацоти на Сан Ремо (ВИДЕО)

Александар Петровски

Ако Серија А не се рестартира до 14 јуни, сезоната нема да се доигра

Капитенот на Реал Мадрид казнет еден милион евра за затајување данок

Maja_Serafimova

Јанис со победа над Џејмс и Дејвис, Вестбрук со рекорд на сезоната за победа на Хјустон(ВИДЕО)

Никола Поповски

Местени натпревари во Шпанија: Учествувале челници на Осасуна

Никола Поповски