Други спортови СПОРТ

Новак и Јелена Ѓоковиќ позитивни на коронавирус

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена Ѓоковиќ се позитивни на коронавирусот, дознава српски Курир.

За жал, резултатите покажаа дека српскиот тенисер и неговата сопруга биле заразени со вирусот КОВИД-19.

За среќа, децата биле негативни на тестот.

Новак и Јелена се чувствуваат добро, немаат никакви симптоми и ќе бидат изолирани 14 дена.

Откако беше откриено дека неколку учесници на турнејата Адрија имале КОВИД-19, Ѓоковиќ како мерка на претпазливост извршил тест на овој вирус, а резултатите, за жал, покажале дека е позитивен.

„Веднаш по пристигнувањето во Белград, отидовме на тестирање. Резултатите од мојот и на Јелена се позитивни. Децата се негативни”, потврди Ѓоковиќ.

Да потсетиме, на иницијатива на Новак Ѓоковиќ, минатиот викенд беше организиран хуманитарен турнир „Адрија турнеја“ во Белград и Задар, на кој учествуваа и некои од најголемите тениски ѕвезди во светот. Бугарскиот тенисер Григор Димитров играше на двата турнира, меѓутоа, тој се повлече во Задар по мечот со Борна Чориќ, бидејќи не се чувствувал најдобро. Во неделата, тој на социјалните медиуми објави дека е позитивен за КОВИД-19, па турнирот веднаш беше запрен. Голем број учесници веднаш отидоа на тестирање во Задар, додека Новак реши да се врати во Белград и да се тестира за коронавирус во главниот град на Србија.

Од учесниците во Задар досега е утврдено дека покрај Димитров, заразени се и хрватскиот тенисер Борна Чориќ, тренерот на бугарскиот тенисер Кристијан Грох, фитнес тренерот на Новак Ѓоковиќ, Марко Паники …

„Сè што направивме во изминатиот месец, направивме со чисто срце и искрени намери. Нашиот турнир беше од хуманитарен карактер со идеја да им помагаме на тенисерите во регионот, да им обезбедиме услови да играат, да заработат приходи и со тоа да го надминат овој тежок период”. Во исто време, сакавме да испратиме пораки на солидарност и почит, фер игра и целта беше да им помогнеме на добротворни цели и на оние кои имаат најмногу потреба, и драго ми е што голем број луѓе се приклучија на иницијативата во кое вирусот е ослабен верувајќи дека се исполнети условите за негово одржување. Се извинувам исклучително за секој поединечен случај на инфекција. Јас ги следам изјавите на лекарите и се надевам дека нема да се зголеми бројот на заразени. Се надевам дека нема да ја комплицира нечија здравствена состојба и дека „сите ќе бидат добри. Јас ќе останам во самоизолација наредните 14 дена и ќе го повторам тестот за 5 дена“, се вели во соопштението на Новак Ѓоковиќ.

Поврзани вести

Жиру сака да остане во Челзи

За денеска закажана комеморацијата за Коби и Џиџи во Стејплс

Елена Даскалова

Руди Гобер позитивен на коронавирус, НБА ја прекина сезоната

Манчестер Јунајтед заинтересиран за француски напаѓач

Никола Поповски

Роналдињо: Меси е најдобар во негово време, но не може да се каже дека е најдобар во историјата

Maja_Serafimova

Зидан е сигурен дека шампионот во Ла Лига нема да се знае до последниот ден