Други спортови СПОРТ

Одбојкарите ги дознаа противниците во квалификациите за ЕП 2021

Македонската одбојкарска репрезентација ги доби противници во квалификациите за Европското првенство во 2021 година, кое ќе се одржи во четири земји – Полска, Чешка, Финска и Естонија.

Нашата репрезентација се најде во група со Турција, Данска и Босна и Херцеговина. На ЕП 2021 пласман веќе обезбедија осумте најдобри од ланскиот еврошампионат, Србија, Словенија, Франција, Русија, Италија, Украина, Германија и Белгија, додека преостанатите 12 учесници за првенството со 24 земји ќе биде познати низ квалификациите.

Пласман на Евро 2021 ќе обезбедат сите првопласирани од седумте групи, како и петте најдобри втори селекции во групите.

Поврзани вести

НБА лига: Дозволено ќе биде користење на лесни дроги во остатокот од сезоната

Коронавирусот откажа уште три натпревари во Евролигата

Никола Поповски

Уште еден играч на Ливерпул позитивен на Ковид-19

Никола Поповски

Тоти: Реал ми понуди сè, освен капитенската лента

Гризман зеде страна на темата „Бензема против Жиру“: Тој ни ја донесе титулата светски шампион

Stefanija Kuzmanovska

Манчестер Јунајтед ја намали цената на Пол Погба