СПОРТ Фудбал

Одложен проектот за нов стадион на Челзи поради коронавирусот

Челси објави дека решиле да го одложат планираното реновирање и проширување на капацитетите на „Стемфорд Бриџ“, поради финансиската криза предизвикана од пандемијата од коронавирус.

Во 2017 година, клубот доби дозвола да започне со рушење на зградите околу стадионот за период од три години, но досега не се срушени згради, а дозволата истекува денес.

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович, сака да го зголеми капацитетот на „Стемфорд Бриџ“ на 60.000 места, што ќе чини скоро 1 милијарда фунти, но сегашната светска криза го принуди рускиот милијардер да го блокира проектот на неодредено време.

Поврзани вести

Во Бока уверени дека Кавани ќе премине на „Бомбонера“

Се бара нов датум за „Ел Класико“ од Реал Мадрид и Барселона

Maja_Serafimova

Покетино нема потреба од нови играчи: Овие што ги имам се доволно добри

user5

Приказна за Благоја Георгиевски Буштур, кошаркарска легенда и идол на многу генерации

По натпревар со осум гола Ибра и Л.А. Галакси испаднаа од плеј-офот на МЛС

Maja_Serafimova

Барселона со нови мерки за справување со пандемијата

Stefanija Kuzmanovska