СПОРТ Фудбал

Официјално: Ливерпул потпиша со новата јапонска фудбалска ѕвезда(ВИДЕО)

Ливерпул се договори со Салцбург и ја плати откупната клаузула за Такуми Минамино од 7,25 милиони фунти.. Јапонецот кој од 1 јануари 2020 година и официјално ќе биде нов фудбалер на европскиот првак, го импресионираше Јирген Клоп на двата меѓусебни натпревари на Ливерпул и Салцбург во натпревари во Лигата на шампиони.

Јапонецот потпиша договор на четири ипол години и во својата прва изјава истакна:

– Сонував да станам играч на Ливерпул, многу сум возбуден што тоа сега стана вистина. Да се игра во Премиер лигата беше една од моите цели и мислам дека тоа е најдобра лига во светот. Искрено си размислував ако мојата кариера се развива бавно и паметно дека ќе заиграм во Премиер лигата, но никогаш не можев да замислам дека ќе играм во  голем клуб како Ливерпул и токму затоа сум многу среќен поради тоа.

Поврзани вести

Реал Мадрид заинтересиран за Лаутаро и Халанд

НБА во случај на откажување на сезоната ќе изгуби милијарда долари

Алегри главен фаворит за клупата на Баерн

Санчо останува уште една сезона во Дортмунд?

Влатко Зорба

Ромелу Лукаку не се качи на авионот за Барселона

Влатко Зорба

Јунајтед и Челзи во ЛШ, Тотенхем во Лига Европа

Влатко Зорба