Други спортови СПОРТ

Официјално мерење: Фјури е многу потежок од Вајлдер

Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер поминаа на „кантар“ изминатава ноќ. Двајцата повторно ќе се соочат еден против друг в недела во Лас Вегас. Како што епознато, првата битка меѓу нив не донесе победник. Традиционално, тие беа мерени пред реваншот, а по 15 месеци, двајцата се покажаа потешки од првиот меч.

Британецот ќе има предност во однос на тежина. Кантарот покажа дека тежи 123,8 килограми. Ова е 7,4 килограми повеќе од првиот датум.

Во исто време, Вајлдер тежи 104,7 килограми пред утрешниот натпревар, што е за 8,3 килограми повеќе од првиот меч.

Фјури ќе биде скоро 20 килограми потежок од неговиот ривал во рингот во недела. Сепак, се чини дека ова не му пречи на Вајлдер.

– Тоа не е важно во натпреварите кај најтешките. Отсекогаш сум морал да се борам со поголеми од мене, а неговата тежина ќе го направи побавен, смета Вајлдер.

Мојата тежина не е проблем,изјави пак Фјури.

– Тоа е 123 килограми чисто британско говедо, посочи боксерот.

Двајцата беа разделени при мерењето на тежината поради судирите меѓу нив за време на официјалната прес-конференција. Иако беа на неколку чекори еден од друг, тие повторно разменија остри рабови, навреди и средни прсти, дополнително загревајќи ја атмосферата пред утрешниот судир.

Поврзани вести

Рој Кин може да стане селектор на Азербејџан

Фјури го победи Вајлдер со нокаут во седмата рунда (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Роналдо губи 10 милиони евра поради коронавирусот

Зидан: Веќе некое време сум вљубен во Мбапе

Влатко Зорба

Модриќ го посочи Бензема како еден од најдобрите напаѓачи во светот

Младите фудбалери до 19 години се пласираа во Елитна фаза квалификации за ЕП