СПОРТ Фудбал

Оставки во врвот на Барса

Шестмина директори на Барселона вчера поднесоа оставки. Ова е објавено од „Ла Вангвардија“, цитирана од водечките спортски магазини во земјата.

Ова се четворицата кои претседателот Пеп Марија Бартомеу ги повика да ги напушти – Емили Русо, Енрике Томбас, Силвио Елиас и Жозеп Понт, на кои им се придружија уште двајца – Марија Теичидор и Жорди Калсамиглија. По нивното заминување, Управниот одбор ќе биде намален од 19 на 13. Нема да биде изненадување ако има повеќе оставки, а Бартомеу допрва треба да назначува заменици.

Од изданието успеале да стигнат до нивното писмо за збогум до членовите на клубот. Во него, тие најавуваат дека го известиле претседателот за нивната одлука, повикуваат на разрешување на одговорните за „Барсегејт“, препорачуваат итни претседателски избори и им се заблагодаруваат на нивните колеги во Одборот на директори.

Поврзани вести

Изненадување: Фјури го фали Вајлдер

Англија го повтори својот најдобар резултат во последните 111 години

Влатко Зорба

Сите учесници на ОИ во Токио ќе бидат познати на 29 јуни 2021 година

Објавен конкретен датум за рестартирање на сезоната во Бундеслигата

Ванеса Брајант со нова слика и порака на Инстаграм: Ми недостигаш… (фото)

Никола Поповски

Гвардиола: Сè уште не сме подготвени да ја освоиме ЛШ

Влатко Зорба