СПОРТ Фудбал

Отказ за Валверде, Барса именува негов наследник!

Кике Сетиен е нов тренер на Барселона, откако раководството на каталонскиот гигант му врачи отказ на Ернесто Валверде . Сетиен (61) минатата сезона го предводеше Бетис, а утре треба да биде претставен „Камп Ноу“. Се работи за стратег кој има искуство само во Шпанија и воедно е последниот тренер кој успеал да победи на „Камп Ноу“ против Барселона.

Тој ќе го води тимот до крајот на сезоната, со можност за продолжување на соработката доколку бидат остварени планираните цели.

Валверде доби отказ по разочарувачкото реми со Еспањол (2-2), како и поразот од Атлетико Мадрид во Суперкупот, кога Барса прими два гола во последните десет минути (2-3).

 

Поврзани вести

Дрогба и Ето кон Европа: Африка не е ваша лабораторија

Максимум 5.000 луѓе на стадионите во Франција

Влатко Зорба

Познати 20 учесници на ЕП 2020

Влатко Зорба

Настрадаа лигаментите на коленото: Реал Мадрид без Начо во наредните два-три месеци

user5

Со кого Левандовски ја помина ноќта во кревет после финалето? (фото)

Никола Поповски

Артур: Меси никогаш не се правел ѕвезда