СПОРТ Фудбал

Пандемијата со коронавирус: Англиски тим претрпува финансиски загуби 9 милиони фунти неделно

Голем англиски тим претрпува финансиски загуби во вредност од импресивни 9 милиони фунти неделно за време на пандемијата од коронавирус.

Тековната блокада на натпревари на Островот почнува да носи сериозен пад на финансиската состојба на клубовите. Недостаток на приход од билети и суспендирани плаќања од спонзори значи дека тимовите практично немаат никакви приходи за периодот.

„Дејли Мирор“ споменува неименуван гигант од елитната англиска дивизија, кој губи дури 9 милиони фунти неделно. Најголемите трошоци за тимовите продолжуваат да бидат поврзани со платите што им се исплаќаат на играчите.

Темата за намалување на платите продолжува да биде на агенда, со тоа што неколку клубови веќе постигнаа договор со своите играчи.

За другите, сепак, преговорите продолжуваат да бидат бавни и неплодни.

Поврзани вести

Реал ја победи Барса во големито дерби и се врати на чело на Примера

Влатко Зорба

Ново големо изненадување во Премиер лигата: Ливерпул изгуби со 7:2 на „Вила Парк“

Влатко Зорба

Надал е песимист во врска со брза обнова на тениската сезона

Фудбалер на Ваљадолид ја прекршил самоизолацијата, па нападнал полицајци

Мекгрегор го среди Серони за само 40 секунди (ВИДЕО)

Чеферин ја повика Фудбалската асоцијација на Англија да го укине Лига Купот