СПОРТ Фудбал

Почина легендарниот српски тренер Радомир Антиќ

Прославениот српски фудбалски стручњак Радомир Антиќ почина во 72. година од животот. Тажната вест ја потврди неговиот поранешен клуб, Атлетико Мадрид.
„Атлетико со жалење констатира дека замина нашиот легендарен тренер Радомир Антиќ. Засекогаш ќе биде во нашите срца. Почивај во мир“, стои во веста на клубот од „Ванда Метрополитано“.
Антиќ го предводеше Атлетико до шампионска титула во Примера и беше еден од ретките кои седеа на клупите на Реал Мадрид и на Барселона.
Работеше во голем број на клубови во Шпанија и во Кина, а беше и на кормилото на репрезентација на Србија која ја одведе на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година.

Поврзани вести

Светското фудбалско првенство на непризнаени земји ќе се игра во Скопје

Пике ќе биде подготвен за дуелот против Реал Мадрид

Скандал во босанскиот фудбал: Имаат 18 фудбалери позитивни на Ковид-19, заразени морале да играат дерби натпревар!

Никола Поповски

Стоичков: Не сакам ни да слушнам дека ние Бугарите сме биле расисти

Шекил О’Нил: Нема смисла да се продолжува сезоната

Stefanija Kuzmanovska

Ракитиќ: Меси е најдобар на сите времиња, но би сакал да заиграм и со Кристијано