Кошарка СПОРТ

Предлагаат 50 отсто намалување на платите во НБА

Раководителите на НБА предлагаат платите на играчите да се намалат за 50 проценти поради паузата во сезоната поради пандемијата од коронавирус. Ова го објави на Твитер новинарот Шемс Чаранија. Намалувањето се очекува да стапи на сила од 15 април.

Синдикатот на играчите, од своја страна, бара намалување на платите од 25 проценти, почнувајќи од мај. И двете страни разговараат за опцијата во случај преостанатите натпревари во регуларната сезона во НБА да бидат откажани.

Според програмата, регуларната сезона во лигата требаше да заврши на 15 април, кога беше следната исплата од клубовите до играчите.

Поради пандемијата од коронавирус, средбите во НБА беа прекинати на 11 март, по позитивниот тест на центарот на Јута Џез – Руди Гобер.

Поврзани вести

Познат распоредот за одигрување на натпреварите на С.Македонија во Лигата на Нациите

Реал Мадрид е подготвен да ја плати откупната клаузула од 111 милиони евра за Лаутаро

Клајстерс со пораз се врати на теренот

Барселона исклучи враќање на Нејмар летово

Мурињо: Дента кога дојдов, знаев дека Ериксен нема да го обнови својот договор

Никола Поповски

Фудбалер на Монако доби ригорозна казна поради туркање на судија