СПОРТ

Претресен домот на шпанската легенда Касиљас во акција за даночни затајувања

Во Португалија се одржа масовна акција за да се соберат докази за сомнителни даночни измами при трансфер на фудбалери.

Беше претресен и домот на шпанската легенда Икер Касиљас, кој е двократен европски шампион.

Самиот Касиљас изјави дека е „апсолутно смирен“ во врска со истрагите и има „целосна доверба“ во португалскиот правосуден систем.

Полицијата откри дека се истражуваат 76 различни трансакции и во вчерашната операција учествувале скоро 200 агенции за спроведување на законот, 101 даночен инспектор и 16 судии.

Договорите под истрага се одвиваат од 2015 година и се смета дека станува збор за перење на пари од страна на клубови и агенти во големи размери.

Во моментот, властите не кажуваат информации за проверките што ги започнале.

Поврзани вести

Коронавирус во НБА: Заразени играчи на Лејкерс, Селтикс и Нагетс

Гвардиола: Не би ме изненадило доколку ме отпуштат ако испаднеме од Реал

Никола Поповски

Кошта не мрда од Атлетико

Лејкерс се вратија на победничките патеки: Трипл-даблот на Леброн ги „потопи“ Пеликаните

Мурињо сигурен дека публиката на „Олд Трафорд“ ќе го пречека со почит

Maja_Serafimova

Зошто Халанд се одлучи за Борусија Дортмунд?

Никола Поповски