СПОРТ

Прва исповед на Роналдињо по затворот: Бев зачуден кога ги видов документите

Легендарниот Бразилец Роналдињо Гаучо неодамна излезе од затвор во Парагвај, а во моментот се наоѓа во хотелски притвор во Асунсион.

Помина повеќе од еден месец зад решетки затоа што поседуваше лажни документи, со кои се обидел да премине од Бразил во Парагвај.

Со него беше уапсен и брат му Роберто, а за прв пат сега зборуваше за лошото искуство.

„Бевме изненадени кога видовме дека документите се фалсификувани. Од тој момент, нашата намера беше да работиме со судовите за да ја разјасниме целата ситуација“, изјави Роналдињо за парагвајски „АБЦ“.

„Тешко ми беше кога сфатив дека одам во затвор. Никогаш не се видов во оваа ситуација. За време на мојот живот, се обидов да постигнам највисоко ниво со посветена работа и да им донесам среќа на луѓето играјќи фудбал“, додаде Бразилецот.

Тој кажа како ги поминал деновите во затвор.

„Играњето фудбал, потпишувањето автограми и фотографирањето се голем дел од мојот живот. Немав причина да престанам да го правам тоа затоа што бев во затвор, особено со луѓе кои минуваа низ тешки денови, како и јас“.

Тој, исто така, одговори што ќе направи прво кога ќе заврши неговиот притвор во хотел.

„Првата работа што ќе ја направам е да и дадам на мајка ми голем бакнеж. Таа имаше тежок период од почетокот на кризата со коронавирусот. После тоа, јас ќе го апсорбирам влијанието што го создаде оваа ситуација, така што ќе го продолжам животот со верба и сила“, рече Роналдињо.

Поврзани вести

Пике се гордее со Барселона која искажа поддршка за политичарите од Каталонија

Влатко Зорба

Мбапе нема да го напушти ПСЖ ова лето

Кике Сетиен е подготвен да ја оживее кариерата на Кутињо

Неверојатен гест на Ана Ивановиќ: Тенисерката донирала 35 респиратори во Србија

Кутињо одлучи каде ќе игра следната сезона

Нистелрој: Меси е збир на пет најдобри играчи, меѓу кои и Кристијано Роналдо

Maja_Serafimova