Категорија : Ракомет

Ракомет

Вардар не ги испочитува препораките од Владата: Мечот со Монпелје ќе се игра во присуство на публика

Влатко Зорба
Од РК Вардар соопштија дека сите кои купиле билети за натпреварот од Лигата на шампионите меѓу екипите на Вардар и на Монпелје, закажан за сабота...
Ракомет СПОРТ

Данска, Норвешка и Хрватска ќе го организираат СП 2025

Светското првенство во 2025 година ќе го организираат три држави, две скандинавски Данска и Норвешка, како и Хрватска. „Коцкастите“ го организираа првото големо ракометно натпреварување...
Ракомет СПОРТ

РФМ организатор на женско младинско Светско Првенство во 2024 година

На денешниот состанок на извршниот комитет на ИХФ кој што се одржa во Каиро, Египет, членовите ја потврдија апликацијата за кандидатурата на Ракометната Федерација на...
Ракомет СПОРТ

Алушовски: Ситуацијата не ни дозволува да бидеме оптимисти, Монпелје е фаворит

Во сабота се игра последното 14.коло во групната фаза од Лигата на Шампионите. Во С.Ц. Јане Сандански ќе гостува екипата на Монпелје. Вардар веќе го...
Ракомет СПОРТ

Самсоненко ветил до крајот на мај ќе ги исплати сите ракометари

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко имал состанок со ракометарите на кои им ветил дека сите заостанати примања ќе им бидат исплатени. Како што пренесува руски...
Ракомет СПОРТ

Скандал: Тестови за бременост без знаење на ракометарките на Нант

Францускиот женски ракомет го тресе голем скандал. Шест ракометарки на Нант излегоа во јавност со тешки обвинувања на сметка на клупско раководство дека спроведувало тестови...
Ракомет СПОРТ

Дуото Скубе-Дибиров го има најубавиот гол во ЛШ (ВИДЕО)

Никола Поповски
Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и индивидуални...
Ракомет СПОРТ

Вујовиќ казнет со 2.000 евра поради неспортско однесување

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го казни тренерот на ППД Загреб, Веселин Вујовиќ за неспортско однесување во натпреварот со Фленсбург (25:26) во Лигата на шампиони. Вујовиќ...
Ракомет СПОРТ

Фуксе го претстави Криштопанс (видео)

Екипата на Фуксе Берлин го претстави Даинис Криштопанс како свој нов играч. Поранешниот ракометар на скопски Вардар потпиша договор до крајот на сезоната, а потоа...