СПОРТ Фудбал

Раул Браво: Не сум поврзан со обидот за убиство на Ковачевиќ, јас и тој сме добри пријатели

Поранешниот шпански фудбалер Раул Браво е поврзан со обидот за убиство на Дарко Ковачевиќ, негов поранешен соиграч.

„Видов дека еден човек излезе од својот автомобил со пиштол и се движеше кон мене. Инстинктивно се фрлив во десната страна, а тој пукаше кон мене и почна да бега, влегов во автомобилот и исчезна “, изјави Дарко Ковачевиќ пред полицијата.

Набргу потоа се појавија информации дека убиството на Темниот го нарачал Раул Браво, поранешен шпански дефанзивен фудбалер и соиграч на Дарко Ковачевиќ од Олимпијакос.

Браво се појави во едно радио шоу и објасни дека тој во никој случај не бил поврзан со нападот на поранешен српски фудбалер.

„Овие работи не ме допираат нормално, но тоа е прочитано од моето семејство и навистина не е пријатно. Дарко ме покани да проверам дека заради сето ова глупости, не бевме само соиграчи туку и цимери, ние денес имаме одлична врска. Нетфликс може да направам филм за сета оваа лудост. Жолтиот печат во Србија објави дека сакам да го убијам Ковачевиќ и бев шокиран од обвинувањата“, изјави Раул Браво, а извести Марка.

“Нашата врска е одлична, ние сме одлични пријатели. Повторувам. Оваа приказна е потполно луда. Семејството на Дарко е малку исплашено, но знаев дека Дарко ќе се смее на тие пишувања во медиумите. Имавме квалитетен разговор. Тој никогаш не бил проблематичен и не е јасно на никој зошто сето ова се случило. Тој заработи многу пари играјќи фудбал и сега мора да остане смирен”, продолжува Браво.

“Сите ме прашуваа зошто не го тужев весникот што го објави ова, но да бидам искрен, нема да имам ништо добро. Нема потреба да го исчистам името, сите знаат кој сум и што сум и немам ништо со тоа. Знаејќи Дарко , на почетокот мислев дека некој се обидел да го ограби. Не можам ни да замислам кој може да му наштети “, завршува Раул Браво

Поврзани вести

Гвардиола: Јас не се сомневам во тимот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Премиер Лига: Клоп и Арнолд – најдобри за месец декември

Никола Поповски

Евролига се закани со суспензија за Грција

Никола Поповски

Монако повторно го отпушти Жардим, Морено негов наследник

„Хет-трик“ на Роналдо во убедливата победа на Јувентус

Влатко Зорба

Леклер негираше дека новиот мотор на Ферари за трката во Бразил ќе биде тест верзија за сезоната 2020