СПОРТ Фудбал

Реал Мадрид е подготвен да ја плати откупната клаузула од 111 милиони евра за Лаутаро

Лидерот на Ла Лига, Реал Мадрид е подготвен да ја плати откупната клаузула од 111 милиони евра за Лаутаро Мартинез од Интер. Ова го тврди новинарот Естебан Едул од аргентинскиот ТВ канал „ТиК Спортс“.

Планот на „Лос Меренгес“ е да го направи трансферот следното лето, под услов да се изгуби можноста за привлекување на Килијан Мбапе.

Претходно денес, стана јасно дека Пари Сен Жермен го искушува Французинот со плата од 50 милиони евра за да избегне заминување.

Реал може да си дозволи да му понуди на Мартинез годишна плата од 14 милиони, што е значително повеќе од трите милиони кои тој во моментов ги собира на „Меаца“.

Поврзани вести

Анакон: Би бил шокиран кога Надал не би освоил барем уште еден Гренд слем наредната година

НБА-клубовите очекуваат натпреварите да продолжат во јуни празни трибини

Ванеса Брајант за првпат се огласи после трагедијата: Би сакала да се тука засекогаш со нас, дефинитивно ни се потрбени… (фото)

Никола Поповски

Меси до Нејмар: Заминувам од Барса за две години и сакам да го заземеш моето место

Влатко Зорба

Еврокуп: Ненад Димитријевиќ-една од „Ѕвездите во подем“

Никола Поповски

Челси ги поштеди фудбалерите од намалување на платите, им порача да донираат

Влатко Зорба