СПОРТ Фудбал

Реконструирана тревата на Националната Арена „Тодор Проески“

Во период на стопирани спортски активности во државата, АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката – Скопје изврши генерално реконструирање на тревната површина на Националната Арена „Тодор Проески“.

– Постапката е од исклучителна важност, особено ако се земе предвид дека е единствен стадион во државата кој исполнува услови за меѓународни натпревари, на него се играат и домашни натпревари, па со самото тоа Националната Арена е меѓу најексплоатираните стадиони по број на одржани настани, информираат од претпријатието.

Во рамки на генералното реконтруирање извадени се чепови за подобра дренажа на теренот, извршено е површно гребење за отстранување на коровот на тревата, пресеан е комплетниот терен со високо квалитетни семиња кои ќе обезбедат тревна подлога по сите светски стандарди, а површината е порамнета и со екстра фин песок и тресет за квалитетна основна подлога .

Се очекува оваа комплетна реконструкција да донесе долгорочен позитивен ефект за формата, издржливоста и квалитетот на тревната површина.

– Новиот терен ќе значи коплетна подготвеност на стадионот за претстојниот период кога треба да се одигра домашното фудбалско првенство, како и останатите меѓународните натпревари предвидени за периодот кој следува. Со ова, нашите спортисти ќе имаат беспрекорни услови за игра, како што впрочем им обезбедуваме со години наназад, соопштија од АДСДП на РСМ.

Поврзани вести

Познати противниците на кадетите и јуниорите за ЕХФ шампионатите 2020

Влатко Зорба

Буфон не планира да ја прекине кариерата во Јувентус

Maja_Serafimova

Херта продолжува со добри резултати во Бундеслигата

Ла Лига бара „Ел Класико“ да се премести од Барселона во Мадрид

Влатко Зорба

Клоп разговарал со таткото на Одегард, го зема во текот на летото

Влатко Зорба

Организаторите на Австралија опен и доделија вајлд карта на Шарапова