СПОРТ Фудбал

Ројс: На Дортмунд добро му иде без мене, немам определено точен натпревар кога ќе се вратам од повредата

Повредениот капитен на Борусија Дортмунд, Марко Ројс ги пофали момчињата за одличната работа во негово отсуство.

Тој се здоби со повреда во поразот од Вердер Бремен за Купот на Германија на 4 февруари (2-3) и сè уште не е јасно кога ќе се врати во игра. Прогнозите тогаш беа дека тој ќе биде аут четири недели.

– Ова не е повреда по кој може да се каже дека ќе се вратите за 3 недели. Немам определено точен натпревар за да се вратам. Важно е да бидам потполно здрав и да не чувствувате болка. Немам точна прогноза за кога ќе се вратам. Сепак, мислам дека во наредните недели ќе можам да тренирам повторно со тимот. Момчињата добро се спарвуваат без мене. Победите над Ајнтрахт и ПСЖ ни дадоа голема самодоверба. Тоа се виде многу добро при нашиот успех во Бремен минатата недела“, рече Ројс, цитиран од весникот „Рурнатрихтен“.

Поврзани вести

Сари: Ако Лацио ја задржи оваа форма, тешко е некој да ги сопре

Влатко Зорба

Зидан: Болно е на ваков начин да загубите бодови

Никола Поповски

Бејл не ќе може да игра голф за време на ЕП 2020

Погба и сопругата жонглираа со тоалетна хартија, настрада нивниот син (ВИДЕО)

Мекларен го претстави „MЦЛ35“

Александар Петровски

Пандев: За мене пласманот на Македонија е многу повеќе од сите титули, барам да се одложи натпреварот со Косово