СПОРТ

Роналдињо уапсен во Парагвај

Поранешниот бразилски репрезентативец Роналдињо беше уапсен во Парагвај со неговиот брат Роберто, кој му беше агент за време на активната кариера.

Двајцата се приведени за користење лажни пасоши, според кои се идентификувале како Парагвајци. На 39-годишниот поранешен легендарен играч не му е дозволено да го напушти Бразил и неговиот меѓународен пасош беше одземен во јули годинава. заради неплатена казна за еколошки криминал.

Според публикацијата во „Ла Насион“, цитирана од „Гол“, тој и неговиот брат биле на одмор во „Resort Yacht & Golf Club Paraguayo“ и нивното апсење се случило во средата.

Деновиве се очекуваат повеќе детали, но засега е познато дека поранешниот играч на Барселона и Милан билна Парагвај на покана на сопственикот на казиното, Нелсон Белоти.

Роналдињо е Светски шампион за 2002 година со Бразил и освојувач на „Златната топка“ во 2005 година.

Фудбалерот ја прекина својата кариера во 2015 година.

Интересно, и покрај неговата забрана за патување, Роналдињо беше избран за амбасадор за туризам во Бразил.

Поврзани вести

Агуеро го пропушта дербито против Манчестер Јунајтед

Алушовски: Ситуацијата не ни дозволува да бидеме оптимисти, Монпелје е фаворит

Крај на кошаркарската сезона во Првата лига без да се прогласи шампион

Велко Марковски нема да настапи на ЕП 2020

Никола Поповски

Барселона планира да се врати на тренинзите на 27 април

Во Тотенхем и Њукасл, ги земале службените телефони и лаптопи на сите свои вработени