СПОРТ Фудбал

Роналдо, Меси, Нејмар и Агуеро беа многу далеку од Мбапе на 21 година

На 20 декември, напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе наполни 21 година и несомнено е еден од најуспешните фудбалери во историјата за негова возраст.

Францускиот репрезентативец стана светски шампион минатото лето во Русија, освојува трофеј по трофеј во Лига 1 и постигнува голови. Тој веќе има фантастични 103 гола во својата кариера на клупско ниво.

Интересна статистика на страницата 90min.com покажува дека Килијан е далеку поуспешен реализатор од Серхио Агуеро, Нејмар, Лионел Меси и Кристијано Роналдо ако ги погледнеме четирите бројки до 21 година.

Кога тие беа на возраст на Мбапе, тие воопшто не беа толку импресивни. Кун имаше 75 гола, додека Нејмар имаше 72. Меси имаше едвај 48, а Кристијано имаше скромни 27 гола …

Поврзани вести

Навивачи на Црвена звезда и Партизан се степаа за графити (ВИДЕО)

Александар Петровски

Руски фудбалер ги наруши правилата за карантин и се врати дома

Влатко Зорба

Веднаш штом ќе ја освои титулата, Ван Дајк ќе стане најплатен во историјата на „црвените“!

Влатко Зорба

„Скај Спорт Италија“: Пирло нов тренер на Јувентус

Влатко Зорба

Родригез на „Олд Трафорд“? Англичаните пишуваат дека е можно за половина од сумата што ја барал Реал

Влатко Зорба

Бејл: За Брегзит знам, Џонсон мислев дека е градоначалник, а не премиер

user5