СПОРТ Фудбал

Руни: Срамни се повиците на властите за намалување на платите на играчите

Вејн Руни ги опиша повиците на шефовите на Велика Британија и раководството на Премиер лигата да ги намалат платите на играчите како „срамни“.

Во петокот Премиер лигата предложи платите на играчите да се намалат за 30 отсто. Здружението на професионални фудбалери остро се спротивстави на мерката.

На оваа позиција се придружи и напаѓачот Дерби Каунти, кој смета дека фудбалерите стануваат „жртвени јагниња“.

– Ако владата ме бара да ги финансирам медицинските сестри или да купам апарати за дишење, ќе биде гордост да помогнам сè додека знам каде одат моите пари. Сепак, јас сум во таква позиција што можам да дадам нешто. Не сите играчи се во иста позиција.Зошто фудбалерите одеднаш стануваат жртвени јагниња? Она што се случи во последните неколку дена е срамно. Прво, министерот за здравство Мет Хенкок рече дека платите на фудбалерите во Премиер лигата треба да бидат скратени. Тој треба да ја извести нацијата за најновите вести за најголемата криза со која сме се соочиле. Зошто воопшто парите на фудбалерите го интересираат? Дали тоа не е очајнички обид да се одврати вниманието од тоа како владата се справува со пандемијата?”, коментира голгетерот бр.1 на Англија и Манчестер Јунајтед.

Поврзани вести

Рангник потврди дека започнал преговори со Милан

Stefanija Kuzmanovska

И покрај интересот на Реал Мадрид за Мбапе, ПСЖ ќе се обиде да го задржи напаѓачот

Maja_Serafimova

Фердинанд го повика Јунајтед да потроши 230 милиони долари на Санчо и Кејн

Stefanija Kuzmanovska

Невил за Тевез: Престана да се труди, доцнеше на тренинзи, иако го носеше дресот на Манчестер!

Хамилтон од 2021 година во „Ферари“?

Мурињо: Тотенхем го има најубавиот стадион во светот (ВИДЕО)