СПОРТ Фудбал

Серија „А“ се враќа на 24 мај?

Претседателот на италијанската фудбалска федерација Габриеле Гравина уште еднаш потврди дека ќе стори сé што може за да ја направи сезоната во Серија „А“ реалност. Тој рече дека не сака да излезе со опција каде рангирањето во моментот ќе биде прогласено за конечно, а лидерот на табелата Јувентус, исто така, се спротивстави на слично сценарио.

– Доигрувањето на сезоната е наш главен приоритет. Планираме да започнеме на 20 мај или почетокот на јуни. Дури и разговаравме за крајот на сезоната во август или септември. Јас јасно ставив до знаење дека сум подготвен да го жртвувам на почетокот на следната сезона за да ја завршам актуелната. Би било голема неправда да не се доиграат останатите натпревари. Треба некој да стане шампион, а Јувентус веќе го изрази своето незадоволство од опцијата да ја добие титулата без да ги доигра сите натпревари“, прокоментира Гравина.

Најновите информации од Италија се дека Калчото може да се обнови неколку дена подоцна – на 24 мај. Специфичниот датум го наведе агенцијата „Аднкронос“, која тврди дека министерот за спорт, Винченцо Спадафор е во постојан контакт со најголемите спортски федерации во земјата и развива план за продолжување на спортските натпревари кон крајот на мај.

Ако бројот на заразени со коронавирус има тенденција да се намали, реално е да се вратиме во Италија на крајот на следниот месец. Планот на Спадафор е екипите да започнат со тренинзи најдоцна до 3 мај. Сите играчи ќе поминат тестови за КОВИД-19 и ќе бидат изолирани сè додека не бидат објавени резултатите. Странците кои се во нивните матични земји ќе останат во карантин 14 дена по враќањето во Италија. Натпреварите секако ќе се играат без публика.

Поврзани вести

Ејтон падна на допинг тест, казнет со 25 натпревари неиграње

Maja_Serafimova

Артур: Меси никогаш не се правел ѕвезда

Серена Вилијамс ја оствари рекордната 102. победа на УС Опен

Александар Петровски

ВАР поништил 27 одлуки на судиите во групната фаза на ЛШ

Александар Петровски

Мареј ќе се приклучи на селекцијата на Велика Британија за дуелите од „Дејвис купот“

Maja_Serafimova

Вардар и Црвена звезда ремизираа без голови