Авто/мото СПОРТ

Шефот на Ред Бул не исклучува можност паузата во Формула 1 да трае до мај

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер изјави дека принудната пролетната пауза во сезоната 2020 во Формула 1 може да биде продолжена до почетокот на мај.

Сезоната во тркачката серија сè уште не започна поради пандемијата на коронавирус.

Сите екипи во Формула 1 престанаа да работат во своите базите на неодредено време.

– Планираме да одржуваме конференции секоја недела за време на паузата од сезоната. Мислам дека може да се продолжи одложувањето на стартот. Сосема е реално тоа да трае до крајот на април или почетокот на мај, па дури и подолго. Овој проблем е на агендата на тимовите во Формула 1 и Меѓународната федерација за автомобили. На крајот логично е во донесувањето на решението да учествуваат сите тимови со помош на ФИА.

Поврзани вести

Италијанската влада: Ако нема договор, ќе ја прекинеме Серија А

Не бегаат сите од Кина: Фудбалер на Севиља потпиша за Вухан

Никола Поповски

Федерер со нов рекорд: 750 недели како дел од топ 3 на АТП листата

Ибрахимовиќ ќе биде подготвен за натпреварите со Лацио и Јувентус

Надал смета дека тој, Ѓоковиќ и Федерер не можат да учествуваат на турнири 20 недели годишно

Maja_Serafimova

Богдановиќ ја одбележа НБА вечерта со кош во последната секунда (видео)

Никола Поповски