СПОРТ Фудбал

Шпански „АС“: УЕФА ќе ги признае за шампиони моменталните лидери во првенствата

На состанокот на 17 март, УЕФА ќе разговара за организациските проблеми на првенствата со претставници на европските федерации. Меѓу другото, на состанокот ќе бидат претставени општите критериуми за избор на шампиони на националните лиги, екипи кои ќе добијат места во европските натпреварувања следната сезона, како и клубови кои ќе летаат надвор од нивните дивизии. УЕФА ќе ги признае за шампиони моменталните лидери во првенствата доколку тие се прекинат, објави шпански „АС“.

Според истиот принцип, планирано е да се утврдат тимовите за учество на европски натпреварувања следната сезона.

Во исто време, Европската федерација нема да се меша и ќе остави дискреционо право на на националните федерации за одлучување кои екипи ќе испаднат, а кои ќе влезат во повисок ранг.

Овие мерки може да не се применат во случај на одложување на Евро 2020 за следната година, бидејќи тогаш времето ќе биде доволно за завршување на националните првенства.

Преседанот во европскиот фудбал, кога шампионот беше одлучен без завршување на првенството, беше само еднаш. Во 1999 година, УЕФА го призна Партизан за шампион на Југославија, кој беше водечки тим се додека турнирот не беше одложен поради војната во земјата.

Поврзани вести

Мурињо стана прв тренер кој стигнал до елиминациската фаза во ЛШ со шест различни екипи

Лајпциг нов лидер во Бундеслигата

Влатко Зорба

Легендарниот Фергусон остро се спротивстави на создавање на европска Суперлига

Објавено ВИДЕО на играчите на Барселона по дебаклот против Ливерпул

Влатко Зорба

Копија од шампионскиот прстен за секој навивач на Торонто

Maja_Serafimova

Гасол: Мислам на пензија, неизбежна е