СПОРТ Фудбал

Синдикатот на шпански фудбалери против намалување на платите

Асоцијацијата на шпански фудбалери (АФЕ) е незадоволна што некои клубови ги намалија платите за играчите за време на паузата во сезоната поради пандемијата на коронавирус.

Од друга страна, клубовите излегоа со објаснување дека намалувањето на платите е направено според протоколот, што го овозможува таквиот потег во посебни случаи.

Исто така, АФЕ се незадоволни од предлогот, по продолжување на сезоната да се играат натпревари на секои два дена, бидејќи во регулативата се вели дека мора да има пауза од најмалку 72 часа помеѓу натпреварите.

Поврзани вести

На Михајловиќ му е пресадена коскена срж

Првата фаворитка елиминирана: Серена Вилијамс со пораз се прости од Австралија опен (видео)

Никола Поповски

Велковски: Имаме квалитет да освоиме што повеќе бодови и да останеме на третото место во групата

Академија Пандев однесе победа од гостувањето кај Шкендија

user4

Тотенхем може да го загуби Сон, Јужнокореецот флертува со Наполи

Влатко Зорба

Четири за, три против и три воздржани, за предлогот на КФСМ да не се прогласи шампион