СПОРТ Фудбал

Скандал во Португалија: Играч на Порто напушти меч поради расизам и им возврати со среден прст (фото+видео)

Дерби натпреварот од 21. коло на португалското првенство во Гимараеш беше обележан со расистички инцидент. Домашните фанови го навредуваа напаѓачот на Порто, Муса Марега, а тој врати покажувајќи им среден прст.

Порто ги совлада Гимараес со 2: 1, а решавачкиот гол за гостите го постигна Муса Марега. Токму тој предизвика лавина расистички навреди од домашните навивачи.

Напаѓачот на Мали не можеше да го издржи, а судијата реагираше со жолт картон.

Марега не сакаше да го продолжи натпреварот, иако играчите од двата тима го охрабрија да остане на теренот.

Сепак, тренерот на Порто, Серхио Консеисао, ја слушна молбата на неговиот напаѓач и го замени Марега со Вилсон Манафа. При излегувањето, Марега го крена средниот прст на двете раце и испрати јасна порака до навивачите на домашниот тим.

За работата да биде полоша за навивачите на Виторија, Марега беше на позајмен во клубот во сезоната 2016/17, кога на 15 меча постигна 13 голови.

Поврзани вести

Мурињо сака Кондогбија да го замени Ндомбеле

Влатко Зорба

Фудбалер усмрти судија за време на натпревар во Мексико

Томас Бах: Олимпијадата не се одложува лесно

Зидан стравува за исходот од дуелот со Бриж и репутацијата на Реал во ЛШ

Maja_Serafimova

Мбапе ќе отсуствува околу 3 недели

Влатко Зорба

Сериозен напредок во преговорите меѓу Јунајтед и Санчо

Александар Петровски