СПОРТ Фудбал

Солскјер објасни зошто Бруно Фернандеш е толку вреден

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер беше повеќе од среќен по победата од 3:0 против Брајтон. „Црвените ѓаволи“ го потврдија нивниот подем и се искачија на 5-то место во Премиер лигата, со ист број на поени со Вулверхемптон и на само 2 од Челси, кои имаат натпревар помалку.

– Момците одиграа исклучително добар натпревар. Првиот гол на Мејсон Гринвуд беше брилијантен. Мејсон е посебен талент. Имаме играчи од највисока класа и го додадовме Бруно Фернандеш, кој му се приклучи на тимот на неверојатен начин. Тој го донесе со себе менталитетот на победник, имено: 99% не е доволно добро, секогаш мора да даваш 100% од своите можности“. Довербата доаѓа со натпреварите и со чувството дека работите ги правите на вистински начин. За време на карантинот работевме многу напорно, рече Норвежанецот.

Тој го пофали и настапот на Пол Погба кој се истакна со асистенција.

– Добар натпревар за него исто така. Пол ја контролираше топката, ги организираше нападите, освои многу сингл-борби. Тој ќе настапува се посилно во иднина, убеден е Солскјер.

Поврзани вести

Јувентус на Сари е подобар од оној на Алегри

Второ засилување за Арсенал во овој преоден рок (видео)

Никола Поповски

МЗТ загуби од српски Динамик

Паоло Малдини сака да го врати Анчелоти во Милан

УЕФА го жртвува ЕП 2020 за ЛШ и Лига Европа?

Влатко Зорба

Грчката влада ќе потпише меморандум со Чеферин за реформи во грчкиот фудбал