СПОРТ Фудбал

„Црвените ѓаволи“ го покорија „Стемфорд Бриџ“

Во дерби натпреварот од 26.коло на Премиер лигата, Манчестер Јунајтед славеше на гостувањето на „Стемфорд Бриџ“ над Челзи со 2-0.

Составот на Солскјаер поведе во финишот на првото полувреме кога Ван Бисака со одличен центаршут го пронајде Марсијал, кој со глава го матира Кабалеро.

Конечниот резултат го постави капитенот на „црвените ѓаволи“, Хари Мегваер во 66. минута.

Челзи постигна два гола, но ВАР им ги поништи, еднаш заради фаул во напад на Азпиликуета, а вториот заради офсајд на Жиру.

Манчестер Јунајтед има 38 бода и се наоѓа на 7. позиција, додека Челзи остана на 4. место со 41 освоен бод.

Поврзани вести

Симеоне пред преселба во Лондон?

Влатко Зорба

Несторовски може да добие нов тренер: Гатузо е фаворит за тренер на Удинезе

user5

Агентот на Анчелоти пристигна во Лондон на разговори, но не и со Арсенал

Финалето во Лига Европа во 2022 година ќе се игра на „Пушкаш арена“ во Будимпешта

Вајналдум го напушта Ливерпул по крајот на сезоната?

Влатко Зорба

Зидан: Бензема придонесува повеќе од остатокот од тимот

Maja_Serafimova