СПОРТ Фудбал

УЕФА нема планови да ги намали домаќините за ЕП 2020

Раководството на Европската фудбалска централа (УЕФА) во моментов нема намера да го намали бројот на градови домаќини на веќе преместениот Европски фудбалски шампионат следната година.

Претходно, „Дејли мејл“ објави дека повеќето од објектите не се слободни за следната година, а во Италија и Шпанија најверојатно нема да бидат подготвени, бидејќи тие се најмногу погодени од пандемијата на коронавирус.

Портпаролот на УЕФА изјави дека календарот за 2021 година сè уште не е одобрен и дека централата е во разговори со градовите домаќини. Во моментов, 10 стадиони за летото 2021 година се вклучени во не-фудбалски настани.

Сите во Копенхаген, Даблин и Глазгов имаат настани во исто време кога првично требаше да се одржи првенството.

Поврзани вести

Јувентус сака да се раздели со најмалку тројца во зима

Влатко Зорба

Нојер: Баерн стана првиот германски тим што остварил победа на сите шест меча во групната фаза

Реалност или пуста желба: Милан ги сака Модриќ, Ракитиќ и Видал

user5

Зидан: Неуспех би било ако не се обидиме да освоиме ниту еден трофеј, а не ако не освоиме

Maja_Serafimova

Мурињо повторно тргнува по Кулибали

Влатко Зорба

Мајката на Роналдо доживеа мозочен удар, Португалецот го пропушта дербито против Милан

Влатко Зорба