Авто/мото СПОРТ

Угледниот италијански неврохирург, Никола Ачијари тврди: Шумахер е непрепознатлив

Угледниот италијански неврохирург, Никола Ачијари тврди дека поранешниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер воопшто не личи на човекот што го памети од патеките.

– Шумахер е непрепознатлив. Тој повеќе не е во кома, но далеку е од човекот што го паметиме. Сега и органски и психички е поинаква личност, со изменета органска, мускулна и скелетна структура како последица на травматските повреди на главата, вели Ачијари, кој работи во болницата во Болоња.

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

Поврзани вести

Нема коронавируси во 14 клубови во Бундеслигата – За два дена одлука за продолжување на сезоната

Stefanija Kuzmanovska

Обамејанг е разочаран од Арсенал, си заминува на крајот од сезоната

Милвоки стигна до 50 победа во сезоната, славеше над Торонто во дербито на Истокот (ВИДЕО)

Љунгберг ја забележа првата победа како тренер на Арсенал (ВИДЕО)

Легендарниот турски голман Рушту Речбер се наоѓа во критична состојба откако се заразил со коронавирус

Кардиохирургот на Шумахер: Луѓе, не правам чуда!

Влатко Зорба