СПОРТ Фудбал

Уште еден Германец на Стемфорд Бриџ: Трансфер вреден 89 милиони фунти

Челзи го комплетираше трансферот на вториот германски репрезентативец ова лето, па така Каи Хаверц стави потпис на петгодишен договор.

Клубот од Лондон го собори клупскиот трансфер рекорд и се согласи за неговиот потпис да плати 89 милиони евра со вклучени бонуси.

Тој е вториот Германец ангажиран од сините летово, по Тимо Вернер од таборот на Лајпциг. Претходно, договори со тимот од „Стемфорд бриџ“ потпишаа Хаким Зијеч, Бен Чилвел и Тијаго Силва.

„Пресреќен сум и горд што сум член на Челси. За мене е остварување на сонот што ќе го облечам дресот на Челси. Едвај чекам да се запознаам со новите соиграчи и тренери“, изјавил Хаверц.

Поврзани вести

Барселона, Реал Мадрид и половина милијарди евра: Шпанците ќе ги гледаме секој ден

Санчо: Навистина ми се допаѓа да играм во Дортмунд, ова е посебна група на играчи

Влатко Зорба

Бостон го повлече дресот со број 5 во чест на Кевин Гарнет

На Балотели му било забрането да влезе на тренинг

Влатко Зорба

Хјустон ги победи Лејкерси среде Лос Анџелес (ВИДЕО)

Шкендира ремизира со Работнички, Академија Пандев го совлада Шкупи