СПОРТ Фудбал

Валверде: Би претпочитал да работам во Австралија наместо во Премиер Лигата

Поранешниот тренер на Барселона, Ернесто Валверде призна каков пристап ќе заземе при избор на следниот клуб, во кој ќе работи.

Шпанецот беше разрешен во јануари и го замени Кике Сетиен. За 2,5 години, Валверде ги доведе Каталонците до две титули во шпанската лига.

-Ме прашуваат: „Што мислите за Премиер лигата?“ Јас велам: „Всушност, би ја претпочитал Австралија“. Фудбалската кариера не трае вечно, а понекогаш размислувате да ја искористите можноста да живеете на непознати места, рече 56-годишниот ментор.

Поврзани вести

Клоп: Уживав во тоа што го видов, Тотенхем не ме изненади

Влатко Зорба

Расел ќе паузира најмалку две недели заради повреда на палецот

Зверев ќе донира 50.000 долари за жртвите од пожарите во Австралија

Монтереј против Ливерпул во полуфиналето на Светското клупско првенство

Влатко Зорба

Реал има намера да го прекине предвремено изнајмувањето на Ваљехо

Maja_Serafimova

И покрај интересот на Реал Мадрид за Мбапе, ПСЖ ќе се обиде да го задржи напаѓачот

Maja_Serafimova