Кошарка СПОРТ

Ванеса Брајант ја тужи компанијата што го изнајмила хеликоптерот: Тврди дека пилотот бил невнимателен

Вдовицата на починатиот Коби Брајант ја тужеше компанијата што го поседуваше и изнајми хеликоптерот на познатиот кошаркар, во кој тој и нивната ќерка Џана починаа.

Ванеса Брајант тврдела дека хеликоптерот никогаш не смеел да биде ставен во ваква опасност, што резултираше трагично.

Во тужбата се тврди дека пилотот возел 180 километри на час при тешка магла и во ненадеен пад. Исто така се посочува дека против пилотот, Џорџ Зобајан, имало дисциплинска постапка во 2015 година за кршење на минималните правила за визуелно летање, со летање во воздушен простор со ниска видливост.

Тоа што нејзиниот адвокат го тврди во тужбата е дека хеликоптерот не бил безбеден, иако не се кажува што е тоа што било несигурно. Големо прашање е дали хеликоптерот имал сертификат за летање при лошо време.

Поврзани вести

Рекордни 85 милиони долари за Џошуа од реваншот со Руиз

Ленард: Зборував со Коби за овој вид на транспорт и тој ми кажа дека веќе 17 години патува на ваков начин, не знам дали ќе летам со хеликоптер

Никола Поповски

Лилард предложи НБА да организира нокаут турнир со 30 екипи

Солскјер: Руни е класа, сите го сакаат

Федерер го цовлада Гофан по десетти пат

Maja_Serafimova

Хамилтон очекува многу понеизвесен шампионат во 2020 година