СПОРТ Фудбал

ВАР го спаси Јунајтед од пораз кај Евертон

Екипата на Вулверхемптон запиша гостинска победа со 3-2 над Тотенхем во дуел од Премиер лигата.

Домаќините отворија рано со погодокот на Стивен Бергвин, но Мет Доерти изедначи кон средината на првото полувреме. Серж Орие сепак ја врати предноста на „спарси“ при крајот на првиот дел, но „волците“ одиграа уникатно второ полувреме и успеаја да направат целосен пресврт.

Диого Жота прво го изедначи резултатот, а потоа Раул Хименез донесе победа за својот тим.

Со освоените 3 бода, Волверхемптон се искачи на 6-та позиција во пласманот и го престигна Тотенхем, кој сега е на 7-то место. „Волците“ имаат 42 поени, додека нивниот денешен има 40.

Манчестер Јунајтед одигра нерешено 1:1 на гостувањето кај Евертон во меч од 28-то коло од Премиер лигата.

Домашната екипа го отвори резултатот уште во 3. минута преку Калверт-Левин по нова грешка на голманот Давид де Хеа.

Гостинската екипа пак израмни со погодокот на Фернандеш во 31. минута.

До самиот крај, двата тима се обидоа да постигнат решавачки гол, но без успех.

Јунајтед е на 5-то место со 42 бода по овој натпревар, а Евертон се на 11-то место со 37 бода.

Во последните секунди Евертон постигна гол, но тој беше поништен по интервенцијата на ВАР интервенцијата.

 

Поврзани вести

Пандев испрати порака до нацијата: Бидете одговорни, седете дома (фото)

Никола Поповски

Мурињо поразен на „Олд Трафорд“, Рашфорд јунак на Манчестер Јунајтед (ВИДЕО)

Тренерот на Хјустон: Не знаеме кога ќе се врати Вестбрук

Згаснува четирикратен шампион на Германија

Влатко Зорба

Баерн ќе спори за трофејот во Лигата на шампионите по 11-ти пат

Влатко Зорба

Јунајтед се договори со Манџукиќ, од Јувентус ја објавија и цената

Влатко Зорба