СПОРТ Фудбал

ВАР поништил 27 одлуки на судиите во групната фаза на ЛШ

27 судиски одлуки се изменети по интервенција на ВАР системот за време на натпреварите во групната фаза во Лигата на шампионите, објави денеска претседателот на Комитетот за судии на УЕФА, Роберто Розети.

Поранешниот меѓународен судија се пофали дека употребата на ВАР веќе трае помалку време отколку што тоа беше случај минатата сезона. На 108 натпревари од групната фаза есента по интервенцијата на ВАР, беа променети вкупно 27 решенија, што е просек по едно на секои четири меча.

– Ова го покажува нивото на судиите. Покрај тоа, сметаме дека е важно колку време е потребно за да се отповика одлуката. Во оваа сезона, просечното време во вакви случаи е една минута и 30 секунди – 15 секунди помалку од минатата сезона, коментира Розети пред елиминациите на најпрестижниот европски клупски турнир, кои почнуваат утре.

Тој истакнам дека, според протоколот, ВАР се користи само за очигледни и очигледни грешки, а не за сите спорни ситуации.

– Пред сè, на фудбалот му се потребни силни судии кои имаат силно присуство на теренот и кои донесуваат правилни и храбри одлуки, додаде италијанскиот стручњак.

Системот за видео репризи ќе дебитира и во Лигата на Европа оваа недела, откако во септември беше потврдено дека ќе се користи во елиминациските натпревари на турнирот.

ВАР ќе има и на баражот за ЕП 2020, како и на завршницата турнирот во текот на летото, а УЕФА планира да го искористи системот за европскиот дел од квалификациите за СП 2022 година, но тоа мора да го одобри ФИФА, која го организира Светскиот куп.

Поврзани вести

Избраниците на Ангеловски на тест против Австрија

Меси до Нејмар: Заминувам од Барса за две години и сакам да го заземеш моето место

Влатко Зорба

Младинска Лига на шампиони (У19): Динамо Киев ја тресна Шкендија со 8:0

user5

Валверде: Трите бода против Реал Сосиедад имаат иста вредност како и оние против Реал Мадрид

Ракометарите налетаа на Франција во баражот за СП 2021

Квалификации за ЕП 2020: Над 1.000 Словенци во четврток во Скопје

user5