СПОРТ Фудбал

Венгер е подготвен да го преземе Баерн

Францускиот фудбалски стручњак, Арсен Венгер, е фаворит за преземање на тренерското кормило во Баерн Минхен.

Според германските медиуми, Венгер бил подготвен да прифати договор и само до крајот на сезонава. Во Баерн сметаат дека Венгер е идеално решение, бидејќи би го користеле само до крајот на јуни, а потоа би се обиделе да го ангажираат Ерик Тен Хаг е тренер на Ајакс и не прифаќа да си оди веднаш од амстердамскиот клуб.

Венгер од 2018 година нема работа, а порасна во место кое е во близина на француско-германската граница и добро го владее германскиот јазик, што би му ја олеснило комуникацијата во гигантот од Баварија. 

Поврзани вести

По голема борба, Тим го среди Ѓоковиќ и се пласира во полуфиналето во Лондон

Мусемиќ доби отказ од Сараево, па се расплака (ВИДЕО)

Со саудиски пари Олимпик Марсеј ќе ја руши хегемонијата на ПСЖ?

Фирмино со гол во судиското продолжение го одведе Ливерпул во финалето (ВИДЕО)

Фановите на Баерн го „најавија“ продолжението на Бундеслигата со среден прст

Влатко Зорба

Комеморација за Буштур утре во 12 часот во хотел „Хилтон“