СПОРТ

Вистинска закана? Погба го активира „параграф 17“, цената ќе падне!

Манчестер јунајтед, наводно, не се откажува од цената која ја постави на Пол Погба, а тие се подготвени да прифатат и некој играч, за да го испратат од „Олд Трафорд“. Од Јувентус го побараа Паоло Дибала, од Реал Тони Крос, но нема така лесно да се ослободи Погба.

Тој не сака да го продолжи договорот, а Мино Рајола меѓу редови објави дека може да го користи и правилникот на ФИФА.

Поточно, „Екип“ пишува дека Погба е во иста ситуација како Нејмар, не го продолжил договорот за три години и би можел да се повика на славниот „параграф 17“, што би значело и арбитража на Светската куќа на фудбалот.

Играчите ретко се одлучуваат за тоа, но Рајола би можел да го притисне Јунајтед, бидејќи веќе се консултирани експерти, а сумата би изнесувала околу 60 милиони евра, максимум, можеби и помалку.

Оваа сума се пресметува врз основа на платен надоместок, инвестирано во играчот и некои други параметри, така што Нејмар би рекол дека највисоко платено на сите времиња би чинело околу 170 милиони евра, а Погба, кој пред некое време беше платен 100 милиони, би бил поради помала плата и помалиот трансфер скоро три пати поевтини.

Тоа е, како што рековме последниот чекор, а Французинот има договор до 2021 година, поточно, Јунајтед би можел еднострано да го продолжи за уште една сезона, но целата приказна би можела да заврши со арбитража на УЕФА, што би било лоша опција за „црвените ѓаволи“.

Затоа, од нив се очекува да го спуштат гардот и да најдат заеднички јазик, или со Реал или со Јувентус. Погба повеќе би сакал да замине во Мадрид заради Зидан, иако неговиот поранешен клуб го чека со отворени раце.

Поврзани вести

Сериозен напредок во преговорите меѓу Јунајтед и Санчо

Александар Петровски

Ибрахимовиќ денеска пристигна во Милано

Maja_Serafimova

На натпреварот со „Болоња“ Пандев го повреди коленото

Stefanija Kuzmanovska

ПСЖ со понуда за Бенасер

Натпреварите во Англија до крајот на сезоната ќе се играат без публика

Ферстапен за Хамилтон: Можеби Бог е со него, но самиот тој не е божество

Никола Поповски