СПОРТ Фудбал

Во Тотенхем и Њукасл, ги земале службените телефони и лаптопи на сите свои вработени

Во Тотенхем и Њукасл, ги земале службените паметни телефони и лаптопи за сите свои вработени кои беа пуштени на неплатен одмор, пренесува Дејли Мејл.

Ова е за да се осигураат дека тие немаат никаква работа, така што клубовите можат да се потпираат на финансиската поддршка од владата за време на периодот на стагнација заради пандемијата од коронавирус.

Покрај тоа, двата клуба веќе ги намалија платите на преостанатиот персонал за 20 отсто, кои засега сè уште одат на работа.

Одлуката е малку изненадувачка, затоа што ја запира активноста на скаутите. Неплатено отсуство вклучува и секој кој претходно се ангажирал во видео анализа на натпреварите на тимот и оние на ривалите. На тој начин, кога ќе се продолжи првенството во Премиер лигата, Њукасл и Тотенхем ќе заостануваат на ниво на извидници.

Другите клубови во Англија не ја прекинаа оваа активност затоа што може да се прави од дома.

Поврзани вести

Кулушевски пред трансфер во Јувентус

Доколку Меси си замине, Барселона ќе го купи Мане

Stefanija Kuzmanovska

Ако сака да биде најдобар во светот, Нејмар мора да се врати во Шпанија, вели Емери

Никола Поповски

Меси: Со тек на време се сфаќа уште колку може да се игра, јас сè уште не сум сфатил

user5

Реал Мадрид е подготвен да ја плати откупната клаузула од 111 милиони евра за Лаутаро

ФИФА ги ограничува позајмувањата на фудбалерите