Кошарка СПОРТ

Во живо: Последно збогување со Коби и Џиџи! Ванеса во солзи зборуваше за загубата (видео)

Емотивниот говор на сопругата на легендарниот ас, ги растажи сите во „Стејплс Центарот“ на комеморацијата.

„Прослава на животот“. Под тоа име, се одржува меморијална служба во Степјлс Центарот за Коби Брајант, неговата ќерка Џана и уште седум други кои загинаа во хеликоптерската несреќа.

Како водител на програмата, Џими Кимел цело време се обидуваше да ги задржи солзите пред многуте поранешни играчи и познати личности кои се најдоа таму. По почетниот говор, тој и даде збор на Ванеса Брајант.

– Благодарам, ова многу ни значи. Те сакам – таа се обидуваше да најде начин да каже што сака и да не заплаче.

„Сакам да зборувам за Коби и Џана, ќе започнам со моето мало девојче“, рече таа и почна да плаче.

 

– Џијана е нежна и убава девојка. Таа секогаш ме бакнуваше за добро утро и добра ноќ. Ако не го стореше тоа, јас ќе и ја испратев пораката „Ништо од бакнежот и ќе го добив одговорот „Те бакнав, но ти спиеше“. Таа беше девојка на тато, но знам дека ме сакаше. Таа беше една од моите најдобри пријатели, сакаше да готви, ја направи роденденската торта на Коби минатата година, изгледаше професионално. Сакаше да гледа кулинарски емисии со мене, со сестрите за филмовите на Дизни, со татко и  НБА натпревари.

Како што се слушаа воздишки од публиката кои бараа марамчиња, таа продолжи.

– Нејзината насмевка беше како зрак на сонце. Коби секогаш велеше дека го има мојот „оган“, мојот сарказам и неговата најубава насмевка. Тој беше заразен. Коби и Џана беа природно привлечени едни кон други. Таа имаше таа моќ да ги запамети сите зборови на песната по неколку сесии за слушање, тоа беше талентот на неа и на Коби. Таа беше одлична во многу спортови, одлично танцуваше. Таа сакаше да плива, се подготвуваше за средно училиште со нејзината сестра Наталија. Таа нè направи сите посебни и таа сè уште го прави тоа.

Потоа почна да зборува за својот сопруг.

– Мојата душа. Сите го познаваа како човек кој беше конкурентен на теренот, еден од најдобрите играчи на сите времиња, добитник на Оскар. За мене, тој беше мојот Коко, мојата љубов, за него јас бев принцеза, и тој беше сè за мене. Ние сме заедно уште од 17 и пол години. Јас сум негова прва љубов, девојка, жена. Не знам зошто заслужив таков човек. Тој беше романтичната личност во нашите односи, тој секогаш планираше специјални работи за Денот на вљубените, за годишнината, рачно изработуваше неколку подароци, се тоа додека работеше напорно и тренираше. Сонувавме да ги поздравиме старите денови заедно и да ги воспитуваме нашите убави мали девојчиња.

Тие имаа големи планови …

– Неколку недели пред трагедијата тој ми испрати порака во која пишуваше дека не може да чека да поминеме време заедно, без децата, затоа што јас сум неговиот најдобар пријател. Бевме премногу зафатени за тоа. Мене ми значи дека ја имам оваа порака на мојот телефон. Тој сакаше Наталија да ја преземе неговата компанија и да остариме заедно. Тој им рече на девојчињата дека треба да бидат храбри, да одат напред и кога беше тешко. Тој сакаше да минува време со девојчињата, ги земаше од училиште, им пееше интересни песни додека се бањаше, секогаш беше таму за да ни помогне. Знаеше како да ја заспие Капри толку брзо, што го научи тоа додека ја читаше книгата.

Поврзани вести

Гвардиола на шега предложи кој ќе ја освои Златната топка

Леброн може да изгуби 400.000 долари за секој откажан натпревар

Ливерпул ќе го „позлати“ Ван Дајк

Мусемиќ доби отказ од Сараево, па се расплака (ВИДЕО)

Гомеш пуштен од болница

Шек неутешен по смртта на Коби: Не можам да спијам!