СПОРТ Фудбал

За финалето на ЕП 2020 на „Вембли“ има 714.000 барања за влезници

Европското фудбалско првенство ова лето ќе биде историско со самото тоа што ќе се игра во 12 земји ширум континентот. Турнирот ќе претставува сериозен предизвик за медиумите и за навивачите, но и за УЕФА, како организатор, која прими 28,3 милиони барања за влезници.

Едномесечното ЕП ќе почне на 12 јуни и ќе трае до 12 јули за кога е планирано финалето на „Вембли“ во Лондон. Само за тоа, според соопштението на континенталната Куќа на фудбалот, се добиени 714.000 барања за билети, што осумкратно го надминува капацитетот на стадионот.

Втор најбаран меч е Германија – Франција од групната фаза што ќе се одигра во Минхен. За тој меч се поднесени 710.000 барања за влезници.

Градови домаќини на претстојното ЕП ќе бидат: Лондон, Глазгов, Даблин, Билбао, Рим, Минхен, Баку, Будимпешта, Санкт Петербург, Копенхаген, Букурешт и Амстердам.

Поврзани вести

Тодоров кажа каде ги гледа двете шанси за учество на ЕП во 2021 година

Maja_Serafimova

Озил не си од Арсенал

Никола Поповски

Коби Брајант и Пауло Коељо пишувале книга за деца: Нема што да се објави, изгубена е смислата… (фото)

Никола Поповски

Неизвесна трката во Ф1 за Големата награда на Кина?

Никола Поповски

На мечот во Скопје против Косово ќе се применува ВАР технологијата

Левандовски е најбрз стрелец на четири гола во историјата на ЛШ