СПОРТ Фудбал

За финалето на ЕП 2020 на „Вембли“ има 714.000 барања за влезници

Европското фудбалско првенство ова лето ќе биде историско со самото тоа што ќе се игра во 12 земји ширум континентот. Турнирот ќе претставува сериозен предизвик за медиумите и за навивачите, но и за УЕФА, како организатор, која прими 28,3 милиони барања за влезници.

Едномесечното ЕП ќе почне на 12 јуни и ќе трае до 12 јули за кога е планирано финалето на „Вембли“ во Лондон. Само за тоа, според соопштението на континенталната Куќа на фудбалот, се добиени 714.000 барања за билети, што осумкратно го надминува капацитетот на стадионот.

Втор најбаран меч е Германија – Франција од групната фаза што ќе се одигра во Минхен. За тој меч се поднесени 710.000 барања за влезници.

Градови домаќини на претстојното ЕП ќе бидат: Лондон, Глазгов, Даблин, Билбао, Рим, Минхен, Баку, Будимпешта, Санкт Петербург, Копенхаген, Букурешт и Амстердам.

Поврзани вести

Покетино нема потреба од нови играчи: Овие што ги имам се доволно добри

user5

Тимо Вернер е решението за проблемите во нападот на Манчестер Јунајтед

Maja_Serafimova

Никола Пепе го брани Љунгберг: Критикувајте ги играчите, а не тренерот!

Влатко Зорба

Аргентинска легенда: Меси веќе не е феномен и се шета по теренот

Влатко Зорба

Адеми го пропушта натпреварот со Полска

Влатко Зорба

Бостон поведе во конференциското полуфинале со Торонто