СПОРТ Фудбал

Ждрепка во ЛЕ: Интер против Хетафе, Јунајтед на двобој со дебитант во елиминациите

Ждрепката за 1/8-финалето на Лига Европа беше извлечена денес. Таа одреди тимот на Интер, кој е посочен од букмејкерите за голем фаворит за трофејот, да се исправи против изненадувањето во Ла Лига оваа сезона – Хетафе.

Друг главен кандидат – Манчестер Јунајтед, ќе игра против австриски ЛАСК, кој стигна до елиминациите уште при своето деби во групната фаза на турнирот. Петкратниот шампион Севиља, пак, ќе има сериозна пречка пред Рома.

Ждрепка за 1/8-финалето на Лига Европа:

Истанбул Башакшехир – Копенхаген

Олимпијакос – Вулверхемптон

Ренџерс – Баер Леверкузен

Волфсбург – Шахтјор Доњецк

Интер – Хетафе

Севиља – Рома

Ајнтрахт / Салцбург – Базел

ЛАСК – Манчестер Јунајтед.

Поврзани вести

Клоп: Мислам на моите играчи дури и кога спијам

Драма во Англија! „Волците“ ги победија шампионите по голем пресврт

Влатко Зорба

Кавани кажа „да“ на Атлетико

Влатко Зорба

Франција: Нејмар треба да биде седнат на клупа

Влатко Зорба

Мбапе ги пропушта натпреварите со Исланд и со Турција

Влатко Зорба

Гвардиола: Одлуката дали ќе си замине е на Артета

Влатко Зорба