СТАВ

Божиновски: Кратки думи за Короната

“Ако сакаш седи дома”

Не е јас да седам, ова е колективна одговорност. Можам да умрам и пак да шетате и да прајте парче.

“Ама економијата…”

Кој ја ебе. Нека пропадни. За кои се секирате? Газди? Кирија? ЕВН? Банки? На то ни го сведоа животот. Да, короната покажа и класна разлика, фала Богу, шо секогаш ја има. Дали после ова ќе ја има или не од нас зависи…

“Шо да им прам на децата?”

Не ти ги напрајв јас да се мислам шо да им прајш. Ако не можиш со нив можи не ни требаше да ги прајте.

“Плата?”

Нема плата, то е. Имаш систем кој не ти дава да живееш појќе од месец без плата и ти се секираш за нешто друго? Едвај чекаш да земиш нешто ситно од газдите по цена на смрт?

ФБ статус на Божидар Божиновски

*Ставовите изразени во рубриката Став се лични ставови на авторите, истите се јавни и преземени од социјалните мрежи и тие воопшто не ја одразуваат уредувачката политика на Стандард

Поврзани вести

Јовановиќ: Левица е водена од класичен диктатор кој ја презема партијата со фалсификат

Влатко Зорба

Димитриев: Дел од оние што денес се гордеат со полската болница, тогаш критикуваа

Влатко Зорба

Кекеновски: ДУИ нема никаква шанса да биде победник на изборите кај албанското гласачко тело

Влатко Зорба

Сугарески: олидарноста не се учи, ниту може да се одглуми

Влатко Зорба

Петровски: Bella Ciao

Влатко Зорба

Зекири: ДУИ И ВМРО ДПМНЕ ја обновија нивната криминална коалиција

Влатко Зорба