СТАВ

Најчевска: ДУИ е банда на криминалци кои ги држат во заробеништво сите граѓани во Македонија

Како што реков: ДУИ е банда на криминалци кои ги држат во заробеништво сите граѓани во Република Македонија.

Нивното делување се сведува на два вида активности:

1. Прво, активности кои се директно насочени кон остварување личен бенефит и профит со легализација на крадењето, измамите, рекетот, дискриминацијата, уништувањето на животната средина, корупцијата, заканите, … Секое министерско место, секое директорско место, секое амбасадорско место, секое градоначалничко место, секое пратеничко место, … се предмет на купување и продавање, имаат цена и однапред предвидени обврски кон главата на криминалното здружение.

2. Второ, активности кои се насочени кон дигање магла со која се затскриваат крадењето, измамите, рекетот, дискриминацијата, уништувањето на животната средина, корупцијата, заканите, … Секоја националистичка изјава или наводно постигнување на повеќе јазични, културни или идентитетски права за Албанците во Македонија се само прашина во очите на истите тие луѓе за да не видат кога ги крадат, мамат, рекетираат, дискриминираат, корумпираат, им се закануваат и им ја уништуваат средината во која живеат.

Дуи е мафијашки организирана и на нејзиното чело се наоѓа кум – Али Ахмети кој ги понижува, омаловажува, казнува или наградува своите потчинети.

Во моментов Собранието нема претседател туку потрчко на Али Ахмети, кој му слугува на кумот, му принесува вода, му пали цигари, му ја сецка храната во чинија, а можеби му ги мие и нозете (ова последново уште не е направено ред очите на јавноста).

Граѓаните на Македонија нема да излезат од ќенефот во кој се наоѓаат се додека ДУИ има влијание во управувањето со државата и одлучување од позиција на владејачка структура.

ФБ статус на Мирјана Најчевска

*Ставовите изразени во рубриката Став се лични ставови на авторите, истите се јавни и преземени од социјалните мрежи и тие воопшто не ја одразуваат уредувачката политика на Стандард

Поврзани вести

Зекири: Граѓанскиот концепт „Едно општество за сите” ги победува стереотипите

Влатко Зорба

Илиевски: Короната ќе ја победиме со свадби, мекици, ифтари, родендени, групирања, не носење маски

Влатко Зорба

Жарко Трајаноски: Како се препознаваат лажни патриот(к)и?

Stefanija Kuzmanovska

Жерновски: Европските лидери заедно со македонските граѓани!

Влатко Зорба

Шилегов: Убеден сум дека граѓаните на Скопје и тоа како добро ја знаат и гледаат разликата

Мехмети: Пробаа да ги убијат претениците само за да си ја зачуваат власта

Влатко Зорба