Категорија : СВЕТ

Регион

Илјадници верници се простуваат од Амфилохије (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Остатоците од митрополитот црногорско-приморски Амфилохије беа пренесени денес од Цетиње во црквата Христово воскресение во Подгорица, каде утре ќе биде погребан. Голем број верници се...
Вести

Нападите во Франција продолжуваат: Пукано кон грчки православен свештеник

Влатко Зорба
Непознато лице пукало кон грчки православен свештеник во Лион, Франција, пренесува „РТ“. Медиумите јавуваат дека напаѓачот побегнал по пукањето. Во тек е потрага по напаѓачот....
Вести

Австрија воведува полициски час

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц објави дека земјата оди во „локдаун“ поради зголемувањето на бројот на новоинфицирани со коронавирус. Воведен е полициски час во целата земја...
Регион

Србија: 1.817 новозаразени и шест починати од Ковид-19

Влатко Зорба
Во изминатите 24 часа се заразиле уште 1.817, додека уште шест лица починаа одкоронавирусот во Србија. Вчера имаше 1.545 позитивни, додека бројот на загинати беше...
Вести

Секој што ја изгубил куќата во земјотресот, ќе добие нова, вети Ердоган

Влатко Зорба
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе се изгради нова куќа што е можно поскоро за секој граѓанин чиј дом беше уништен во вчерашниот...
СВЕТ

Руската православна црква: Да се забранат карикатури на Мухамед

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Одделот на Руската православна црква за надворешни односи, митрополитот волоколамски, Иларион, изјави дека ќе биде најдобро ако Франција, како и другите земји, го...
СВЕТ

Разорен земјотрес го погоди Измир: Зошто Турција е толку трусно подрачје?

Stefanija Kuzmanovska
Силен земјотрес во Егејското Море ја погоди Грција и областите на западна Турција, при што загинаа повеќе од дваесет луѓе. Земјотрес со јачина од 7,0...
СВЕТ

Француската полиција уапси трет осомничен за масакрот во Ница

Stefanija Kuzmanovska
Француската полиција уапси и трет осомничен за соучество во терористичкиот напад во Ница. Ова го објави „Ројтерс“, повикувајќи се на сигурен извор во француската полиција....
СВЕТ

Од понеделник драстични мерки во Германија

Stefanija Kuzmanovska
Драстичните мерки со кои германската влада сака да го сузбие ширењето на епидемијата на коронавирус стапуваат на сила од понеделник и ќе важат до крајот...
Регион

Кои се тројцата кандидати за наследник на Амфилохије?

Stefanija Kuzmanovska
Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије Радовиќ почина во Клиничкиот центар во Подгорица, а Синодот на Српската православна црква го назначи епископот будимиљанско-никшишки Јоаникиј за администратор на црногорско-приморската...