Категорија : СВЕТ

Регион

Ни евро за сончање, Бугарија нуди бесплатни чадори и лежалки

Дваесет и три плажи на бугарскиот брег на Црно Море ќе нудат бесплатни чадори за сонце и лежалки, соопшти министерката за туризам Николина Ангелкова. Пред...
Вести СВЕТ

По брутална интервенција на полицијата: Уште една смрт на Афроамериканец предизвика бес на јавноста (видео)

Нов случај на починато лице на американските улици уште еднаш ги разбранува духовите во афро-американската заедница, која постојано се жали на теророт на полицијата против...
Регион СВЕТ

Дачиќ: Реципрочни мерки кон Црна Гора ќе има доколку им забраниме на нивните граѓани да влезат на наша територија

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјавил денеска дека Србија не е заинтересирана за хегемонија над Црна Гора и дека тоа не е...
Вести СВЕТ

Уапсени 10 мафијашки членови: Корона-бизнис на гробиштата во Италија

Италијанската полиција уапсила 10 лица за време на истрагата за контролата што ја има мафијата над гробиштата во северниот дел на таа земја. Полицијата се...
Вести СВЕТ

Прво предупредување од Твитер: Твитовите на Трамп шират дезинформации

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се...
Вести СВЕТ

Коронавирусот се „сели“: Европа повеќе не е жариште на пандемијата

Коронавирусот најпрво се појави во Кина, а потоа епидемијата „се пресели“ во Европа. Додека сега ситуацијата на Стариот континент се смирува, во друг дел од...
ЕУ СВЕТ

Што ќе се случи со еврото: Европската централна банка се подготвува за живот без Бундесбанката

Европската централна банка (ЕЦБ) прави резервен план за спроведување на мултимилионска програма за купување на обврзници без Бундесбанката, во случај ако германскиот Уставен суд ја...
Регион СВЕТ

Авионите на „Монтенегро ерлајнс“ не смеат да слетуваат во Србија

Според одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство на Србија, авионите на црногорската национална компанија „Монтенегро ерлајнс“ немаат дозвола за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“...
Вести СВЕТ

Катастрофа во геријатриските центри: Како светот ги „жртвуваше“ старите лица во пандемијата?

„CNN“ пишува дека светот генерално реагирал бавно во заштитата на старите лица во пандемијата на коронавирус и дека практично ги „жртвувал“ постарите лица со тоа...