Вести СВЕТ

Амбасадор на Малта поднел оставка откако Меркел ја споредил со Хитлер (фото)

Амбасадорот на Малта во Финска поднесе оставка откако ја спореди германската канцеларка Ангела Меркел со нацистичкиот лидер, Адолф Хитлер, јавуваат локалните медиуми.

Амбасадорот Мајкл Замит Табона наводно напишал на Фејсбук дека Хитлер е запрен пред 75 години, па зaпрашlа: „Кој ќе ја запре Ангела Меркел?“, oбјави Би-Би-Си во неделата.

„Таа го исполни сонот на Хитлер! Да ја контролира Европа“, напишал амбасадорот во Малта.

Неговиот пост на Фејсбук подоцна бил избришан, а министерот за надворешни работи на Малта, Еварист Бартоло, рече дека, веднаш штом дознал што се случило, наредил амбасадорот да го отстрани коментарот.

Министерот објави дека неговата земја ќе ѝ се извини на Германија, пренесува „Тајмс оф Малта“.

Поврзани вести

СЗО: Имаме некои третмани што се во раните фази од истражувањата, а кои можат да ја ограничат тежината или должината на траењето на болеста

На судска приправничка во Германија и е забрането да носи марама во судот

Група симптоми укажува колку сериозна ќе биде формата на Ковид 19

Stefanija Kuzmanovska

Еден 99-годишен ветеран од Втората светска војна стана најстариот Бразилец што се излечи коронавирусот

Борисов: Бугарската Влада со големо внимание ја следи состојбата во Сирија и ситуацијата со мигрантите

Најмалку 19 луѓе загинаа при експлозија на гас во болница во Техеран (ВИДЕО)