Вести СВЕТ

Американски хирург покажува како сами дома да си направите заштитна маска (видео)

Началникот на јавното здравје на САД и генерален хирург, Џером Адамс, покажа како да направите маска дома и да се заштитите од новиот коронавирус.

Адамс покажува дека маската може да се направи од скоро секоја облека, вклучително и шамија или маица. Тој во видеото покажува како правилно да го свиткате пресечениот дел на маицата и да го зацврстите со гумички за коса од двете страни,  за да се добие маска од ткаенина.

Видеото е објавено од Американскиот центар за контрола и превенција на болести.

Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп препорача граѓаните да не купуваат или да носат специјализирани медицински, па дури и хируршки маски и ги повика да бидат зачувани за медицински установи. Наместо тоа, треба да се користат обични маски за ткаенини што можат да се купат преку Интернет или да се направат дома.

Според најновите податоци, во САД се пријавени 312.000 случаи на инфекција со коронавирус, а скоро 8,5 илјади починале.

Поврзани вести

СЗО: Коронавирусот не е сезонска болест, ги сака сите сезони

Stefanija Kuzmanovska

Продолжува хаосот во САД: Полицијата ги апси газдите на продавниците кои со пушки и мачети се бранат од демонстрантите (видео)

Хрватска: Прв случај на опоравен од коронавирусот

Никола Поповски

Што пишува во новите документи на тајните служби: Дали коронавирусот е создаден во лабораторија?

За Нова година јужнокорејската Влада ќе помилува 5.174 лица

Maja_Serafimova

Путин покажа кој е газда: „Не ви треба преведувач, говорот на телото кажува сè“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба