Вести СВЕТ

Американски научник: Постојат големи шанси коронавирусот да стане сезонска болест

Водечкиот специјалист за инфективни заболувања во САД, Антони Фаучи, изјави дека пандемијата на коронавирус што го погоди светот, може повторно да се појави и тоа во многу посилна форма, ако не се преземат неопходните мерки.

Фаучи, кој е раководител на Институт за алергиски и инфективни заболувања, и член на координатвното тело на Белата куѓа за борба со коронавирусот, на брифингот синоќа истакна дека вирусот се шири и во Јужна Африка и во други земји од Јужната хемисфера, каде сега настапува зима.

Според него, ако во тие региони дојде до голема пандемија на коронавирусот, тоа ќе биде јасен показател дека ширењето на вирусот може да добие цикличен карактер, и оти земјите од Северната хемисфера треба да бидат подготвени на втор циклус на епидемијата следната година.

Поврзани вести

Бројот на жртвите од епидемијата на коронавирусот во кинеската провинција Хубеи достигна 630

Милвоки: Пукање во фабрика за пиво, најмалку 8 лица повредени, има и жртви (видео)

Никола Поповски

Мас за турската операција во Сирија: Се ризикува заживување на Исламска држава

user5

Дали Ким Јонг Ун не се појавува во јавност поради коронавирусот?

Никола Поповски

Папата Франциск повика на дијалог и воздржаност по убиството на Касим Сулејмани

Влатко Зорба

Самоопределување со предлог: Курти ќе биде мандатар за формирање на новата Влада

Никола Поповски