Вести СВЕТ

Американците сакаа да му пресечат пат на руски конвој во Сирија, па се избламираа (ВИДЕО)

Во североисточна Сирија, руските и американските патроли имаа неверојатна средба.

Како што може да се види во видеото што се појави на Интернет, руската патрола го проби американскиот контролен пункт во североисточната сириска провинција Хасака.

Наведено е дека ова е втор пат овој месец Американците да се обидат да го блокираат минувањето на руските патроли.

Американците беа крајно изненадени од овој агресивен потег на Русите, а речиси избувна судир на оклопни возила.

Неколку дена порано, војниците на сириската Арапска армија го блокираа патот за американските војници во Тел Тамр, што доведе до остра размена на зборови.

Ваквите инциденти станаа чести во североисточна Сирија, особено откако сириската армија и курдските сириски демократски сили постигнаа договор за воена соработка.

 

Поврзани вести

Хејли: Русија никогаш нема да биде наш пријател

Влатко Зорба

Трамп: Бајден не е бесно куче

Влатко Зорба

Руската државна вселенска корпорација ќе и помогне на НАСА во испраќање астронаути на ИСС

user4

Иран ќе ги праќа во Украина црните кутии од соборениот авион

Трамп: Добро е што имаме многу случаи на коронавирус

Русија и ОАЕ потпишаа договор вреден 1,4 милијарди долари

user5