СВЕТ

Ангела Меркел не мора во карантин

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан, чиј коронавирус беше потврден попладнево, учествуваше на седницата на германската влада утрово.

Засега, другите министри не мора да бидат ставени во карантин, рече владиниот портпарол.

Како што сподели, правилата за физичко растојание и хигиена се строго пропишани во владата, пренесува Ројтерс.

Како што објави порталот „Фокус онлајн“, ниту германската канцеларка Ангела Меркел нема да оди во карантин.

Поврзани вести

Бојко Борисов смени четири министри во владата

Велика Британија се соочува со најголемата економска криза во последните неколку векови

Грција ја погоди силно невреме, громови и поплави на Халкидики (ВИДЕО)

Неверојатно откритие од Австрија: ЕУ знаеше дека пандемијата доаѓа, тајна е зошто не соработуваа

Италија: 593 новозаразени со коронавирус, ситуацијата во Ломбардија е загрижувачка

Stefanija Kuzmanovska

Италијански авион вечерва ќе тргне по државјаните на ЕУ, кои веќе две недели се во карантин на „Дајмонд принцес“