Вести СВЕТ

Авионска несреќа во Авганистан, во провинција под контрола на талибанците (фото)

Авионот на авганистанската државна авиокомпанија „Ариана“ се урна во централната провинција Газна, источен Авганистан, пренесе Ројтерс.

Според неофицијалните информации, 83 лица биле во авионот, пренесува „Спутник“. Претставникот на провинцијата Газни, Ариф Нури изјави дека несреќата се случила во областа Дех Јак.

Според порталот Толо њуз, местото на несреќата е под талибанска контрола.

„Специјалните сили“ излегоа на местото на настанот.

Поврзани вести

Во карантин на атинското пристаниште Пиреас се наоѓа бродот со 20 заразени со Ковид-19

Водачите на исламскиот екстремист Хамас подготвени за избори

user4

ОН: Незаконско е убиството на иранскиот генерал Сулејмани

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Никола Поповски

Шведски виролог: Од коронавирусот се заразиле 600 000 граѓани на Стокхолм, 99 проценти не ни знаеле

На Самоа почна Новата 2020 година

Maja_Serafimova